Ognisko Sycharowskie w Szydłowcu – ul. Zakościelna 13

Parafia
Szydłowiec-kosciol ZAPRASZAMY na spotkania Ogniska Sychar Wiernej Miłości Małżeńskiej w Szydłowcu przy parafii Św. Zygmunta, ul. Zakościelna 13 - w każdy drugi wtorek miesiąca.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Paweł Lichota.
Parafia św. Zygmunta >>>
Diecezja radomska >>>

Droga krzyżowa

 

W dn. 13.03.2015 r. o godz. 17.30 nasze Ognisko Wiernej Miłości Małżeńskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR w Szydłowcu poprowadziło  rozważania drogi krzyżowej w kościele p.w. św. Zygmunta w intencji małżeństw szczególnie, tych doświadczających trudności i kryzysu. 

Na wstępie dziękowaliśmy Jezusowi, że nas zaprosił na tę drogę krzyżową, bo przecież żyjemy w biegu i często brakuje nam chwili by zastanowić się nad sobą samym i swoim życiem. W trakcie rozważań przyglądaliśmy się swojemu małżeństwu i relacjom rodzinnym idąc z Jezusem przez kolejne stacje drogi krzyżowej. Uwierzyliśmy Jemu, że te rozważania pomogą nam zbliżyć się do Niego i bardziej kochać ludzi najbliższych naszemu sercu. Rozpoczynając tę drogę krzyżową prosiliśmy Jezusa o łaskę spojrzenia na swoje życie w prawdzie. I tak krocząc z Jezusem kolejnymi stacjami drogi krzyżowej przy stacji I rozważaliśmy jak nasze słowa, nasz krzyk i nieporozumienia, brak otwartości na współmałżonka wyrażający się w codziennej wymianie zdań, słowach pełnych oskarżeń ranią drugiego człowieka – męża, żonę. Jak bardzo nakręcająca się spirala trudnych uczuć i emocji powoduje, że stajemy się jak Piłat. W Ewangelii św. Marka czytamy: ” On bluźni! i przyjął na siebie niesprawiedliwy wyrok głoszący: winien jest śmierci!” (Mk 14,64). Jezus jednak milczy, tak jak milczał wtedy, a z miłości do człowieka: „uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej”. (Flp 2,8). Przy tej stacji zastanawialiśmy się, że nie podejmując pracy nad zmianą siebie, swojej osobowości, nie rozwijając się skazujemy Jezusa na śmierć…..A czy ja rzeczywiście chcę skazać Jezusa na śmierć w moim małżeństwie?
Przy stacji VIII gdy to Jezus spotkał płaczące niewiasty jak czytamy w Ewangelii św. Łukasza: „A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: Córki Jerozolimskie, nie płaczcie nade mną; płaczcie nad sobą i nad waszymi dziećmi!” (Łk 23, 27-28) Zobaczyliśmy, że Jezus przy tej stacji zachęca nas do spojrzenia na siebie. Do podjęcia pracy nad zmianą siebie, swoich wad i nawyków, które przyczyniły się do kryzysu mojego i Twojego małżeństwa. Przy tej stacji przyglądaliśmy się dialogowi Pana Jezusa z kobietami  przy drodze na Golgotę, który odbywał się na dwóch płaszczyznach. Niewiasty wyrażały swoje uczucia. Były smutne, zawodziły i płakały ze swojej bezradności i żalu, że Pan Jezus będzie ukrzyżowany. Natomiast Pan Jezus ubolewał i wyrażał swój żal, że te płaczące kobiety nie dostrzegają swojego udziału w tym ukrzyżowaniu. Płacz kobiet obserwujących cierpienie Jezusa  choć zrozumiały, to przysłonił prawdziwą istotę tego co się stało. Postawa płaczących kobiet jest typowa również dla nas dzisiaj – często mamy mnóstwo usprawiedliwień własnego, niecnego postępowania i postawy. Mało pokory i skruchy z tego powodu, cośmy sami zrobili. Przy tej stacji, płacząc przy niej, prosiliśmy Jezusa, byśmy znaleźli prawdziwą drogę do Niego i do współmałżonka.
Przy stacji XI rozważaliśmy, że często nie zdajemy sobie sprawy ile razy i w jaki sposób w naszej codzienności przybijamy Jezusa obecnego w drugim człowieku do krzyża. Nasze kłamstwo, złośliwość, obmowa, kłótnia, brak życzliwości i szacunku w odnoszeniu się do siebie. Nieumiejętność wybaczania sobie, uchylanie się od prac domowych, niszczenie własnego zdrowia przez różne nałogi, zaniedbanie modlitwy i szukanie własnych korzyści, oraz trud zrozumienia, że małżeństwo dla Boga nie kończy się rozstaniem, czy rozwodem, a dopiero śmiercią jednego ze współmałżonków – to nasze gwoździe, którymi przybijamy Jezusa do krzyża w drugim człowieku. Św. Paweł w liście do Galatów pisał: „…..razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne moje życie jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie.” (Ga 2, 19-20)

Na zakończenie prosiliśmy Jezusa by wspierał nas, by w naszych małżeństwach, naszych rodzinach kwitła miłość, która jest cierpliwa i łaskawa, która nie zazdrości i nie szuka poklasku, która nie unosi się pychą ani gniewem, która nie szuka swego i złego nie pamięta. Prosiliśmy Jezusa o miłość, która wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję i wszystko przetrzyma, aby miłość w naszych małżeństwach i rodzinach nigdy nie ustawała.

 

 

ZAPRASZAMY do subskrypcji newslettera Wspólnoty SYCHAR,

  • główną stroną Wspólnoty:   www.sychar.org
  • stronami Ognisk Wspólnoty:   www.ogniska.sychar.org

Za pomocą poczty elektronicznej rozsyłamy newsletter z aktualnymi informacjami z życia Wspólnoty, m. in. ważne sprawy dotyczące rozwoju duchowego, zapowiedzi rekolekcji, warsztatów, etc.

 

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
zapisz-do-newslettera@sychar.org

W zgłoszeniu prosimy podać czy subskrypcja ma dotyczyć tylko głównej strony, czy także strony wybranego Ogniska/Ognisk.

 

Zapraszamy również na stronę forum:

http://www.kryzys.org/viewtopic.php?t=10944&start=28