Ognisko Sycharowskie w Szydłowcu – ul. Zakościelna 13

Parafia
Szydłowiec-kosciol ZAPRASZAMY na spotkania Ogniska Sychar Wiernej Miłości Małżeńskiej w Szydłowcu przy parafii Św. Zygmunta, ul. Zakościelna 13 - w każdy drugi wtorek miesiąca.
Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Paweł Lichota.
Parafia św. Zygmunta >>>
Diecezja radomska >>>

W dniu 19.03.2015 r.(III czwartek miesiąca) o godz. 17.30 została odprawiona Msza św. w intencji małżeństw przez wstawiennictwo św. Józefa (patrona dnia, kiedy to wspominamy oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – patrona rodzin, wzór męstwa i paradygmatu ojcostwa).

Mistrzowie duchowi uczą, że Bóg zachował św. Józefowi te same przywileje w niebie, jakie posiadał na ziemi. Jak więc Syn Boży, jako Dziecię nigdy nie sprzeciwiał się woli św. Józefa, o ileż bardziej teraz spełnia każdą Jego prośbę. Stąd prośba św. Józefa wszystko może wyjednać u Chrystusa Pana. Do Józefa możemy zwracać się we wszystkich swoich potrzebach: jest on szczególnie orędownikiem trudnych spraw małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także wszystkich pracujących oraz tułaczy i emigrantów – to potężny patron w najtrudniejszych sprawach.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie w salce domu katechetycznego u sióstr Michalitek przy ul. Kamiennej. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą przy zapalonej świecy. Została odczytana informacja dla zainteresowanych Wspólnotą Sychar, przedstawiony charyzmat oraz jak działa łaska Sakramentu Małżeństwa. Przypomniane zostały również zasady, które obowiązują na naszych spotkaniach. Ksiądz Andrzej – nasz opiekun przybliżył nam postać św. Józefa jako wzorca męskości i ojcostwa. Na tymże spotkaniu, poznaliśmy również tożsamość mężczyzny jako -mężczyzny wojownika – na kanwie rozważań ks. Marcina Kozyry SDB, który pisze tak: swego czasu dużo myślałem, czytałem o tożsamości mężczyzny. Wynika to zapewne z mojego kryzysu wieku średniego i poszukiwania swej tożsamości. Połowa życia za mną(statystycznie) i co dalej? Kim jestem jako mężczyzna? Do czego stworzył mnie Bóg jako mężczyznę?

Biblia ukazuje Boga jako Wojownika (por. Wj 15,3; Iz 42, 13; Jr 20,11; Ps 24,7-8). Bóg walczy o swój naród, jest ciągle zaangażowany, zależy Mu, by Jego naród zwyciężał z wrogami. Każdy mężczyzna jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga Wojownika.

Każdy mężczyzna ma za zadanie odkryć „waleczną” stronę swego „ja”. Bóg powołuje mężczyznę do walki i nie może on zdezerterować. Mężczyzna jest zbyt potrzebny Bogu, tam gdzie żyje. Wielu mężczyzn pogubiło się w życiu, nie dorośli do walki na pierwszej linii frontu, nikt ich nie nauczył jak walczyć ze złem, z demonami. Wielu mężczyzn pochowało się w okopach i siedzą dbając przede wszystkim o swe bezpieczeństwo. W ich sercu wciąż siedzi mały, przestraszony chłopiec. Prawdopodobnie zabrakło inicjacji do męskości przez własnego ojca. Nie otrzymali błogosławieństwa i mocy. Bogu nie podobają się bierni, wycofani mężczyźni. Bóg potrzebuje mężczyzny na polu walki. Bóg chce dokonać inicjacji każdego mężczyzny na Wojownika, uleczyć ranę zadaną przez własnego ojca, wprowadzić w męski świat walki o prawdę, miłość, dobro.

Całość artykułu na stronie:
http://www.marcinkozyra.salezjanie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=63:wojownik&catid=12:przemyslenia&Itemid=3

Pochylaliśmy się i poddawaliśmy osobistej refleksji zagadnienia związane z postacią św. Józefa jako wzoru męskości. Były również zagadnienia w formie pytań, które pomagały nam w naszych refleksjach, np. dla mężczyzn – Czy dla Ciebie św. Józef może być wzorem mężczyzny godnym naśladowania? Jak również pytania dla kobiet 😉 np. Czy dla Ciebie św. Józef był Bożym Wojownikiem? etc.
Pytania podsumowujące nasze spotkanie brzmiało: Co z dzisiejszego spotkania przemówiło do Ciebie najbardziej? Dlaczego to poruszyło Twoje serce?

Uznaliśmy, że temat nad którym pochyliliśmy się na spotkaniu – tożsamość mężczyzny w Bożym „ujęciu” nie został wyczerpany i jeszcze do niego wrócimy. Nawet dla nas kobiet uczestniczących w spotkaniu temat okazał się bardzo ważny, gdyż poznając do czego Pan Bóg stworzył mężczyznę, do czego go powołuje, przyglądając się nam samym, naszemu funkcjonowaniu w małżeństwie. Uznałyśmy, że niejednokrotnie zagarniałyśmy sobą i dla siebie przestrzeń, która była należna naszym mężom. Tym samym odbierając jakby możliwość naszym mężom by wypełniali zadania, do których powołał ich Pan Bóg.

 

UWAGA !!!

W kwietniu nie będzie spotkania w pierwszy czwartek miesiąca z uwagi na fakt, iż to Wielki Tydzień i Wielki Czwartek rozpoczynający Triduum Paschalne.
Spotkanie odbędzie się 16.04.2015 r. – w trzeci czwartek kwietnia.

Już dziś zapraszamy 🙂

 

UWAGA !!! (Kolejna ;-) )

31.05.2015 r. odbędzie się pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich.Trwają już zapisy. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny bądź na forum:

http://www.kryzys.org/viewtopic.php?t=10944&start=28

 

Kochani jeszcze jedna informacja !!!

 

ZAPRASZAMY do subskrypcji newslettera Wspólnoty SYCHAR
związanego z:

  • główną stroną Wspólnoty:   www.sychar.org
  • stronami Ognisk Wspólnoty:   www.ogniska.sychar.org

Za pomocą poczty elektronicznej rozsyłamy newsletter z aktualnymi informacjami z życia Wspólnoty, m. in. ważne sprawy dotyczące rozwoju duchowego, zapowiedzi rekolekcji, warsztatów, etc.

 

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
zapisz-do-newslettera@sychar.org

W zgłoszeniu prosimy podać czy subskrypcja ma dotyczyć tylko głównej strony, czy także strony wybranego Ogniska/Ognisk.

 

Zapraszamy również na stronę forum:

http://www.kryzys.org/viewtopic.php?t=10944&start=28